سفرگردون (شرایط و ضوابط)

موضوع قرارداد

ماده 1) موضوع این قرارداد تعیین حدود وظایف و مسئولیت‌های طرفین قرارداد در گشت‌های داخلی و همچنین هزینه خدمات گردشگری جهت ارائه به شرح مندرج در قرارداد بر مبنای واحد پول ملی ایران می‌باشد.

تبصره: گشت داخلی شامل آن دسته از برنامه سفر می‌باشد که توسط دفاتر دارای مجوز تنظیم گردیده و مبدأ و مقصد گردشگری در داخل مرزهای کشور ‌باشد.

ماده 2) حد نصاب گشت گروهی، 15 نفر می باشد. چنانچه گشت گروهی از سوی کارگزار به دلیل حد نصاب نرسیدن قابل اجرا نباشد، کارگزار موظف است حداقل 72 ساعت قبل از تاریخ اجرای گشت، مراتب را به نحو مقتضی با ارائه دلایل به اطلاع گردشگران رسانده و نسبت به استرداد کل وجوه دریافتی از مسافر، اقدام نماید.

ماده 3) قیمت هر گشت بر اساس اتاق «دو نفره» تنظیم و در صورت استفاده نفر سوم در اتاق دو نفره ( سرویس اضافه) مبلغ اضافی مطابق تعرفه مصوب(که کمتر از  نرخ عادی است)  محاسبه و اخذ  می گردد. در صورت اسکان یک مسافر در اتاق دو نفره، نرخ اتاق یک نفره باید مبنای محاسبه قرار گیرد.

ماده 4) در گشت‌های زمینی تقدم جا در اتوبوس بر حسب تاریخ ثبت نام مشخص می‌شود.

ماده 5) ساعت تحویل اتاق های هتل هنگام ورود ساعت 14 و تخلیه اتاق ساعت 12 ظهر بوده و مسافر موظف به رعایت آن می باشد.تحویل و تخلیه اتاق قبل و بعد از ساعات اعلام شده تابع قوانین هتل بوده و هزینه های احتمالی بر عهده مسافر است.

ماده 6) رعایت قوانین و مقررات و نیز شئونات اخلاقی و عرفی در طول سفر و احترام به جامعه محلی از سوی مسافر الزامی است.

ماده 7) حمل و استفاده از مشروبات الکلی، مواد مخدر و به طور کلی مواردی که در قانون جرم محسوب می‌شود مجاز نیست و در صورت عدم رعایت موارد فوق، راهنمای گشت مراتب را به نیروی انتظامی گزارش می‌دهد و عواقب بعدی بر عهده متخلف است.

ماده 8) همراه داشتن مدارک شناسایی شامل کارت ملی یا شناسنامه یا گذرنامه الزامی است.

تبصره: در صورتی که مسافران قصد اقامت به صورت مختلط را داشته باشند ارائه اصل شناسنامه الزامی می‌باشد. مسافر یا نماینده ایشان موظف است در هنگام ثبت نام مشخصات فردی خود و همراهان را به طور صحیح و کامل ذکر نماید.

ماده 9) زمان انتظار ترانسفر برای مسافران در فرودگاه(بدون در نظر گرفتن تاخیر پرواز) حداکثر  45 دقیقه می باشد.

ماده 10) مسافر موظف است در ساعات اعلام شده، در برنامه‌های گشت شرکت نموده و در صورت عدم حضور به موقع به هنگام حرکت تور، شخصاً متعهد قبول مشکلات احتمالی و پرداخت هزینه های مربوطه جهت پیوستن به گروه و ادامه تور خواهد بود و کارگزار مربوطه هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

ماده 11) در صورت افزایش و یا تغییر نرخ حاصله در قیمت گشت اعم از افزایش نرخ بلیط ، هتل و یا سایر خدمات، با ارایه مدارک مستند از سوی کارگزار، مسافر موظف به پرداخت ما‌به‌التفاوت اعلام شده به کارگزار می‌باشد. (در اصلاحیه قرارداد الحاق می‌گردد)

ماده 12) چنانچه مسافر قصد استفاده از خدمات و برنامه خارج از گشت را داشته باشد هزینه مربوطه بر عهده مسافر می‌باشد.

ماده 13 ) مسافر یا نماینده ایشان موظف است در زمان عقد قرارداد  در صورت داشتن بیماری و نیاز به مصرف داروی خاص می باشد به کارگزار به صصورت مکتوب اعلام نماید.

ماده 14)  مسافر موظف است در هنگام ثبت نام حداقل 50% هزینه کل تور را پرداخت نماید در صورت رزرو تور با پیش پرداخت، مسافر می بایست حداکثر تا یک هفته پیش از پایان سال برای سفرهای نوروزی و تا یک هفته پیش از اجرایی تور برای سایر سفرها اقدام به تصفیه حساب نماید.

ماده 15) درخواست انصراف از سفر باید به صورت مکتوب  از طرق مختلف، مراجعه حضوری یا ایمیل یا از طریق فضای مجازی اقدام نموده، کارگزار نیز موظف است نتیجه لغو قرارداد را در سامانه درج نماید.

 

ماده 16) کارگزار موظف است نرخ و کلیه برنامه های خدمات گشت را به صورت بروشور، کتبی و یا در تارنمای اختصاصی خود به مسافر اعلام نماید . در صورتی که برنامه ارایه شده توسط کارگزار در طول سفر عینا به اجرا گذاشته نشود ، مسافر مجاز است موارد را با ارائه دلایل مستدل به کارگزار اعلام نموده و کارگزار موظف به جلب رضایت مسافر است.

ماده 17) در صورت عدم امکان رزرو هتل یا اقامتگاه مندرج در این قرارداد، کارگزار موظف به رزرو هتل یا اقامتگاه با همان درجه و کیفیت خدمات می باشد.

ماده18 )  کارگزار موظف است در گشت ها، از راهنمای دارای مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استفاده نماید.

ماده 19) در مورد تاخیر یا کنسلی در سفرهای هوایی، ریلی و دریایی بر اساس قوانین دستگاه ها و سازمان های مربوطه عمل خواهد شد.

ماده 20) کارگزار موظف است بیمه مسئولیت مدنی را بر طبق مندرجات این قرارداد در مورد مسافر اعمال نماید.

ماده21 ) کارگزار موظف است بیمه کامل را در مورد مسافر اعمال نموده و در صورت بروز هر گونه حادثه ای در طول سفر می بایست بر اساس شرایط بیمه تحت پوشش اقدام نماید و در این خصوص کارگزار همکاری و مساعدت لازم را بعمل خواهد آورد .

ماده 22) کارگزار موظف است نسخه‌ای از برنامه کامل گشت و برنامه تبلیغاتی خود را به قرارداد حاضر الحاق و به مسافر تحویل نماید.

ماده 23) کارگزار متعهد است که برنامه و گشت مورد توافق را به طور کامل و دقیق انجام دهد. در صورت وقوع هرگونه پیشامد غیر منتظره از قبیل شرایط فوق‌العاده جوی، جنگ، شورش و …… و همچنین مشکلاتی که از کنترل کارگزار خارج بوده و سبب ابطال و یا تغییر برنامه گشت و یا مسافرت شود، مسئولیتی متوجه کارگزار نخواهد بود. کارگزار موظف است  بدون اخذ جریمه، مبلغ دریافتی از مسافر یا مسافران را پس از کسر 1% مبلغ کل تور به عنوان کارمزد به مسافر مسترد نماید.

ماده 24 ) گشت‌های نوروزی شامل گشت‌هایی می باشد که در فاصله زمانی 28 اسفند لغایت 15 فروردین سال بعد برگزار می‌گردد.

 

ماده 25) شرایط ابطال گشت‌های غیرقابل استرداد (چارتری) توسط مسافر به شرح جدول زیر می باشد:

زمان ابطال گشت عادی توسط مسافر درصد جریمه از کل مبلغ زمان ابطال گشت نوروزی توسط مسافر درصد جریمه از کل مبلغ
از زمان ثبت نام تا 30 روز قبل از سفر 5% از زمان ثبت نام تا 30 روز قبل از سفر %5
 

از 29 روز تا 15 روز قبل از سفر

10% از 29 تا 25 روز قبل از سفر 10%
از 24 تا 20 روز قبل از سفر 20%
از 20 روز تا 10 روز قبل از سفر 30%
از 15 روز تا 7 روز قبل از سفر 20% از 10 روز تا 3 روز قبل از سفر 40%
3 روز تا زمان حرکت یا در صورت عدم حضور در تور 50%
از 7 روز تا 3 روز کاری قبل از سفر 25%
از 3 روز تا یک روز کاری قبل از سفر 40%
از 24 ساعت قبل و در صورت عدم حضور در سفر 60%
جمع کل قرارداد : پیش پرداخت : مانده :

 

تبصره:  در خصوص کنسلی تورهای برنامه ریزی شده  غیرچارتری، شرایط ابطال بلیط مطابق با مقررات شرکت هواپیمایی یا شرکت حمل و نقل مربوطه و همچنین مقررات کنسلی اقامتگاه یا هتل محل اقامت اعمال خواهد شد. علاوه بر این  1% مبلغ کل تور نیز به عنوان کارمزد کسر خواهد شد. کارگزار موظف است هنگام عقد این قرارداد، توضیحات کامل را به مسافر بدهد.

ماده 26) در صورت بروز هر گونه اختلاف بین طرفین قرارداد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرجع رسیدگی و صدور حکم بوده و آرای صادره مورد توافق طرفین، خواهد بود.

ماده 27) محل سکونت مسافرین در تفرجگاه زیر نظر لیدر و سرپرست تور میباشد.
هرگونه تخلف مسئولیت آن بعهده مسافر میباشد.
جایگاه صندلی بر اساس اولویت ثبت نام صورت میگیرد.

این قرارداد در 27ماده و سه تبصره در دو نسخه که هر کدام حکم واحد را دارد تنظیم گردیده و بر اساس مواد 221، 230 و 10 قانون مدنی می‌باشد که برای طرفین و قائم مقام قانونی آنها لازم‌الاتباع می‌باشد.

کلیه مفاد مندرج در قرارداد و فرآیند گشت به تائید مدیرفنی کارگزار رسیده است. یک نسخه از این قرارداد، تحویل مسافر داده می‌شود و نسخه دیگر نزد کارگزار خواهد بود.